Emlak Acentesi

Satılık,Kiralık,Arsa

Telefon 0 (212) 232 6 232

haber_7f96eb3b-ace5-49ad-aca3-0f09c99ff205_14122019162232251.png

''Cumhur Başkanı Açıkladı'' Kanal İstanbul İhaleyi Bekliyor.

14.12.2019 16:22:29

Başkan Erdoğan: En kısa zamanda ihalesini yaparak Kanal İstanbul’a da başlayacağız

"100 bin Sosyal Konut Tanıtım Toplantısı"nda konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Çıkmış belediye başkanları diyor ki, Kanal İstanbul buraya uymaz. Sen otur işine bak. Nasıl uyduğunu göreceksin, bütün bunların çalışmalarını gayet iyi yaptık. Üniversiteleri kendi ekiplerimizi çalıştırdık. İnşallah en kısa zamanda ihalesini yapmak suretiyle Kanal İstanbul’a da başlayacağız." Dedi

 

 

 

Reklamlar...

Kanal İstanbul Manzaları Satılık Arsa İlanlarımız İçin Tıklayınız…

Arnavutköyde Satılık Arsa İlanlarımız İçin  Tıklayınız…

Çatalcada Satılık Arsa İlanlarımız İçin Tıklayınız…

 

VE KANAL İSTANBUL ÇED RAPORU AÇIKLANDI !..

İstanbul'a yapılması beklenen Kanal İstanbul projesiyle ilgili ÇED raporu açıklandı.

Nihai raporu bekliyoruz ancak görülüyor ki süreç olağan akışı ile devam ediyor.

 Küçükçekmece Gölü'nün ağzı 1 kilometre genişliğinde açılması planlanıyor.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), Raporu ortaya çıktı. 45 kilometre uzunluğuna sahip kanalın 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı'ndan geçecek. 7 yılda tamamlanması planlanan Kanalın proje maliyeti 75 milyar TL olarak açıklandı.

Kanalın yapımıyla beraber Küçükçekmece Gölü'nü Marmara Denizi'nden ayıran köprü durumunda bulunan kara parçası yaklaşık bir kilometre açılacak.

 

        Son zamanlarda yeniden gündem oluşturan Kanal İstanbul projesi hakkında ÇED raporunun ilk aşaması kamuoyuna açıldı. İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu 28 Kasım 2019 tarihinde düzenlenecek toplantıda ÇED raporunun değerlendirecek ve 10 içerisinde ÇED Raporu hazırlanacak. Üçüncü aşamada hazırlanıp ÇED raporu Bakanlığa sunulacak. Bu aşamada rapora gelen eleştiriler doğrultusunda gerekli düzelmeler yapıldıktan sonra Nihai ÇED Raporu hazırlanacak.

 

Reklamlar...

Kanal İstanbul Manzaları Satılık Arsa İlanlarımız İçin Tıklayınız…

Arnavutköyde Satılık Arsa İlanlarımız İçin  Tıklayınız…

Çatalcada Satılık Arsa İlanlarımız İçin Tıklayınız…

 

KANAL İSTANBUL GEREKLİ Mİ?

Kanal İstanbul projesinin gerekli olup olmadığıyla ilgili tartışmalara cevap veren raporun ilgili bölümünde şu ifadeler kullanıldı:

''Dünyadaki ekonomik faaliyetlerin her geçen yıl artması, İstanbul Boğazı'ndan geçen gemi sayısının da buna paralel olarak artmasına sebep olmuştur. Yılda ortalama 50 bin geminin geçtiği İstanbul Boğazı, en dar yeri 698 metre olan doğal bir su yolu olup, ticari gemiler Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında Boğazdan geçiş yapmaktadır. Ancak, Montrö Sözleşmesinin imzalandığı 1930'lu yıllarda Türk Boğazlarından yılda geçen gemi sayısı 3 bin mertebelerinde iken günümüzde gemi trafiğindeki artış, teknolojik gelişmeler sonucu gemi boyutlarının büyümesi ve özellikle, akaryakıt ve benzeri diğer tehlikeli/zehirli maddeleri taşıyan gemi (tanker) geçişlerinin artması, dünya mirası kent üzerinde büyük baskı ve tehdit oluşturmakta, İstanbul Boğazına alternatif bir geçiş güzergahının planlanmasını zorunlu hale getirmektedir. İstanbul Boğazının günümüzde yaklaşık 50 bin mertebelerinde olan trafik yükünün dünya ve bölge ülkelerindeki gelişmeler dikkate alındığında 2070’li yıllarda 86.000 mertebelerine ulaşacağı tahmin edilmektedir.

İstanbul Boğazının seyir, can, mal ve çevre güvenliğinin sağlanması Türkiye için olduğu kadar Türk Boğazlarını kullanan tüm ülkeler için de büyük önem arz etmektedir. Planlanan proje ile İstanbul Boğazındaki yaşam ve kültürel varlıkları tehdit eden gemi trafiğinin minimize edilerek, Boğazın her iki girişinde yoğun trafiğe maruz kalan gemilere alternatif geçiş imkanının sağlanması hedeflenmektedir.

 

ÇED Raporuna göre yaklaşık Marmara Denizi'nden Karadeniz'e uzanacak yaklaşık 45 kilometrelik Kanal İstanbul projesi için yapılacak kazı çalışmaları 4 yıl sürecek. Yapılan hesaplamaya göre kazılardan 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp toprak çıkartılacak. Yaklaşık 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı içinden geçecek olan Kanalın kara kazıları yaklaşık 24,5 kilometre olacak.

İnşaat aşamasında yaklaşık 10 bin kişinin çalışacağı tahmin edilen Kanalın genişliği 275 metre ve derinliği yaklaşık 21 metre olacak. Proje kapsamında; kanal içerisinde acil bağlanma alanları, kanal giriş ve çıkış yapıları, gemi trafik sistemleri gibi alt ve üst yapılar, liman, lojistik merkez, yat limanı, kanal içerisinde ihtiyaç duyulan noktalarda karşıdan karşıya ulaşımı deniz yolu ile sağlayacak kıyı yapıları, tahkimat ve dolgu alanları vb. kıyı tesisleri yapılacak.

 

Raporda yer alan projeye göre Küçükçekmece Gölü'nü Marmara Denizi'nden ayıran kara parçası da yaklaşık bir kilometre açılacak.''

Artık nihai ÇED raporunu ve akabinde Kanal İstanbul ihalesini bekliyoruz. Bölgeye yatırım yapanların en önemli beklentisi ise ‘’ Kanal  İstanbul Temel Atma Töreni ‘’  ….

 


https://www.ahaber.com.tr/video/gundem-videolari/baskan-erdogan-en-kisa-zamanda-ihalesini-yaparak-kanal-istanbula-da-baslayacagiz